dayman
20 بهمن 1401 - 16:03

واکنش هلند به ارسال جنگنده به اوکراین؛ نباید با روسیه درگیر شویم

نخست‌وزیر هلند هشدار داد متحدان کی‌یف باید هنگام ارائه کمک نظامی به اوکراین اطمینان حاصل کنند که خود را به درگیری مستقیم با روسیه نمی‌کشانند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مارک روته نخست‌وزیر هلند بعد از این که از وی سوالی درباره امکان ارائه جنگنده به اوکراین پرسیده شد، هشدار داد متحدان کی‌یف باید هنگام ارائه کمک نظامی به اوکراین، اطمینان حاصل کنند که خود را وارد درگیری مستقیم با روسیه نمی‌کنند. 

به گزارش فایننشال تایمز، روته گفت که باید درباره مزایا و معایب چنین تصمیماتی با توجه به حساسیت موضوع، تنها پشت درهای بسته بحث شود. وی در اشاره به مفاد دفاع جمعی پیمان ناتو تاکید کرد: باید کاملاً مطمئن شوید که وارد درگیری مستقیم ماده پنج بین ناتو و روسیه نمی‌شوید. 

این مقام اروپایی اظهارات مذکور را پیش از جسله پنجشنبه رهبران اروپا با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در بروکسل بیان کرد. 

زلنسکی درخواست‌های خود برای ارسال سریع تسلیحات غربی به اوکراین با این ادعا که نیروهایش خود را برای ضد حمله مورد انتظار از سوی روسیه آماده می‌کنند، تشدید کرده است. وی در سفر چهارشنبه خود به انگلیس درخواست برای ارائه هواپیمای جنگی را مطرح کرد و لندن در پاسخ گفت که در حال بررسی است تا مشخص شود چه جنگنده‌هایی را می‌تواند به به عنوان راه‌حل میان تا بلندمدت به کی‌یف برای مقابله با مسکو ارائه دهد. 

پیش‌تر روسیه اعلام کرد در صورتی که انگلیس جنگنده‌های خود را به اوکراین بفرستد، این کشور به این اقدام پاسخ خواهد داد و تشدید تنش را به همراه دارد. سفارت روسیه در لندن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «روسیه به هر اقدام غیردوستانه از سوی انگلیس پاسخ خواهد داد.»

متحدان غربی اوکراین از ابتدای سال ۲۰۲۳ تلاش کرده‌اند موج ارسال تسلیحات برای کی‌یف را با ارسال تسلیحات سنگین جدید و بی‌سابقه‌ تشدید کنند. آن‌ها در هفته‌های اخیر با مانور روی اینکه روسیه قصد تجمیع و تدارک قوایش برای اجرای دور جدیدی از حملات سنگین در اوکراین را دارد، آلمان را برای موافقت با ارسال تانک‌های پیشرفته لئوپارد به اوکراین تحت فشار گذاشتند. 

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1029966